Gdańsk z historią w tle

Stare Miasto

Zdjęcia: Jarosław Gross

W Gdańsku trzeba koniecznie obejrzeć i zwiedzić Stare Miasto.

To tutaj odnajdziesz urok starych uliczek i przeniesiesz się o kilka wieków wstecz. Zwiedzać możesz samodzielnie. Przejdź się ulicą Długą, wejdź do sławnego Dworu Artusa i do Starego Ratusza.
A zwłaszcza trzeba odwiedzić mieszczańską kamienicę Uphagena z jej oryginalnym wystrojem z dawnych wieków. Możemy zobaczyć, jak żyli bogaci gdańscy mieszczanie.






























































































Muzeum Archeologiczne

Muzeum archeologiczne posiada bogaty zbiór kamiennych rzeźb i innych znalezisk z ziemi gdańskiej, sięgających prehistorii i czasów pierwszego osadnictwa na tych terenach.







Twierdza Wisłoujście

Gdańsk od początku czyli od X wieku narażony był na ataki nieprzyjaciół od strony morza. Przez pierwsze stulecia chronił go gród książęcy i jego ufortyfikowane podgrodzie. Był to bardzo silny gród, położony wśród rozlewisk wodnych i bagien na wyspie oblewanej wodami Wisły i Motławy.
Warownię otaczały potężne wały drewniano-ziemne o grubości ok. 15 m. u podstawy i wysokości do 10 m. Wały te były później wielokrotnie przebudowywane a w XIII wieku zbudowano nawet w ich obrębie murowaną basztę. ( wg. F.Mamuszka "Budowle obronne Ziemi Gdańskiej" Gdańsk 1966).
Umocnienia te zburzyli Krzyżacy w 1340 roku, budując swój zamek i klasztor.
   Gdy na początku wojny trzynastoletniej gdańszczanie zburzyli zamek krzyżacki, przy ujściu Wisły wybudowali strażnicę początkowo drewnianą, a od 1482 roku murowaną, która pełniła też funkcję latarni, gdyż światłem swym wskazywała drogę statkom.
   W latach 1562-1563 powstała wokół niej trzykondygnacyjna basteja, zburzona niestety w 1577 roku przez wojska Batorego. Mimo zniszczeń, już w 1611 roku rozpoczęto tu budowę czterobastionowego fortu a w 1624 roku dla jego osłony pięciobastionowy Szaniec Wschodni.
Dalsza rozbudowa nastąpiła w czasie wojen napoleońskich i od tego czasu nazywano te fortyfikacje Twierdzą Wisłoujście. Była ona jednym z ogniw w potężnym łańcuchu fortyfikacyjnym. broniącym koryta Wisły od granic ówczesnego miasta aż do morza.
  Obecnie dostępna do zwiedzania. Odbywają się tu także imprezy historyczne.































































































Westerplatte

Pozostałość strażnic.







KUŹNIA WODNA 

 Dawny młyn z XIII wieku, W XVI wieku przerobiony na kuźnię wodną z czynnymi  nadal urządzeniami do obróbki stali, poruszanymi siłą wody. Obiekt unikatowy na skalę Europejską, 




































 Pałac Leźno














Brak komentarzy:

Prześlij komentarz